wpisanie dłużnika na czarna listę

Co oznacza wpisanie dłużnika na czarną listę?

Często słyszany zwrot „czarna lista” u wielu z nas mrozi w żyłach krew. Nie jest to jednak nic dziwnego, bowiem osoby, których nazwisko trafiło na tę listę, mają one problemy z dokonaniem zakupów na raty, otrzymaniem pożyczki lub kredytu a nawet kłopoty z zawarciem umowy abonamentowej. Czarna lista dłużników to rejestr, w którym można znaleźć informacje o osobach fizycznych i przedsiębiorstwach zalegających ze spłatą należności wobec kontrahentów. Rejestr Biura Informacji Gospodarczych został zorganizowany w taki sposób, iż informacje o długach mogą wstawić sami wierzyciele. Aby dokonać wpisu należy postępować zgodnie z góry ustalonymi zasadami.

Dawniej na „czarne listy” dłużników prowadzone przez BIG-i mogły zgłaszać firmy albo instytucje mające osobowość prawną. Zgłoszeń takich nie odnotowały w rejestrze osoby prywatne. Sytuacja ta zmieniła się 14 czerwca 2010 roku, wówczas w życie weszła nowelizacja ustawy o Biurach Informacji Gospodarczej. Obecnie wpisywać na czarne listy dłużników mogą osoby fizyczne oraz firmy windykacyjne. I tak najczęściej wpisów takich dokonują banki, firmy ubezpieczeniowe i leasingowe oraz instytucje finansowe oferujące kredyty lub pożyczki. Ponadto operatorzy telekomunikacyjni oraz telewizji kablowej i satelitarnej, a także dostawcy mediów korzystają z tego prawa i wprowadzają dane dłużników do tych rejestrów.

Informacje o dłużnikach są gromadzone w kilku rejestrach. Zbierają je biura informacji gospodarczej. W Polsce mamy trzy takie instytucje, a mianowicie Krajowy Rejestr Długów, InfoMonitor oraz Europejski Rejestr Informacji Finansowej. Oprócz BIG dane o dłużnikach zbiera także Biuro Informacji Kredytowej i Związek Banków Polskich. Do rejestru dłużników BIG można trafić, gdy zadłużenie u osoby prywatnej przekroczy 200 zł, z kolei zaś 500 zł w przypadku prowadzenia firmy. Wystarczy zalegać z płatnościami co najmniej 60 dni. Wcześniej jednak firma lub instytucja, której jesteś dłużnikiem powinna wysłać listem poleconym wezwanie do zapłaty. Wpisanie na listę dłużników zawsze oznacza problemy. Wówczas taki wpis może uniemożliwić zaciągnięcie kredytu czy pożyczki. Ponadto sklep może odmówić zakupu w systemie ratalnym. Dodatkowo mogą pojawić się także problemy z zakupem telefonu komórkowego oraz założeniem internetu lub telewizji kablowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *