co to jest rejestr dłużników

Co to jest rejestr dłużników i co trzeba zrobić żeby znaleźć się w nim?

Rejestr dłużników to nic innego jak instytucja posiadająca informację na temat osób, a także firm zalegających ze spłatą danego zobowiązania finansowego. W skład firm mających prawo zamieszczać informacje o dłużnikach są oczywiście banki, spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa ubezpieczeniowe, zakłady energetyczne, gminy i również wszelkie firmy windykacyjne. Jeżeli zalegamy ze spłatą danej kwoty, za nim zostaniemy wpisani na taką listę dłużnika, firma ubiegająca się o spłatę długu wydaje stosowne pismo w formie upomnienia.

Zazwyczaj taki list jest dostarczany do rąk własnych lub poleconym odbioru własnego. Dzieje się tak mniej więcej miesiąc przed oddaniem do rejestru dłużników. Można skutecznie negocjować z firmą spłatę długu poprzez ustalone systemy ratalne aby uniknąć wpisu do rejestru dłużników. Nie powinno się bezczynnie lekceważyć pism upominających spłatę, jako iż firmy ubiegające się o długi dłużników wyciągają pomocną dłoń w kwestii dogadania. W przyszłości, widniejąc na takiej liście, może nam bardzo utrudnić życie. Podstawą aby znaleźć się na takiej liście nasz dług musi być przeterminowany minimum o 60 dni i wynosić minimum 200 złotych, dla zadłużonych firm od 500 złotych wzwyż.

Jeżeli jesteśmy osoba fizyczną i upominamy się o spłatę zaległej kwoty od drugiej osoby fizycznej wtedy kierujemy sprawę do sądu, gdzie wystarczy wszczęcie postępowania i wyrok sądu, aby naszego zalegającego dłużnika oddać w ręce rejestru dłużników. Będąc na liście Krajowego Rejestru Dłużników nasze szanse na kredyt są zerowe, jak i w niektórych zawodach nieskazitelność pod względem długów jest bardzo potrzebna, aby wykonywać swoją pracę. Można w każdej chwili sprawdzić za pomocą swoich danych czy widniejemy w tym rejestrze.

Jeżeli podejrzewasz że twoje nazwisko mogło tam się znaleźć, wystarczy po zarejestrowaniu się w odpowiednim miejscu przejrzeć swój raport. Obecnie w Polsce są trzy instytucje zajmujące się przechowywaniem danych o osobach zalegających spłatę, gdzie po wypełnieniu odpowiedniego formularza możemy przejrzeć swoją historię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *