jakie są korzyści a jakie minusy związane z prowadzeniem windykacji we własnym zakresie a nie zlecanie takowej usługi zewnętrznej firmie?

Jakie są korzyści a jakie minusy związane z prowadzeniem windykacji we własnym zakresie a nie zlecanie takowej usługi zewnętrznej firmie?

Pożyczanie pieniędzy innej osobie zawsze wiąże się z ryzykiem. Oczywiście, jeżeli dobrze znamy naszego dłużnika, ryzyko, że nie odzyskamy długu jest raczej znikome. Niestety coraz więcej osób ma trudności z płynnością finansową i nierzadko zdarza się tak, że niektóre osoby nie są w stanie oddać długu mimo najszczerszych chęci. W odzyskiwaniu długów pomocna może być firma windykacyjna. Większość osób stara się jednak wyegzekwować długi bez pomocy podmiotów zewnętrznych. Jakie są zatem wady i zalety prowadzenia windykacji we własnym zakresie? Odpowiedz na to pytanie nie należy do łatwych. Wiele zależy bowiem od indywidualnej sytuacji wierzyciela oraz dłużnika.

Do niewątpliwych zalet prowadzenia windykacji bez pomocy firmy windykacyjnej zaliczyć należy oszczędności pieniężne. Nie ma się co łudzić, korzystanie z usług profesjonalnej firmy windykacyjnej nie należy do najtańszych. Nie każdy z nas ma natomiast nieograniczony budżet pieniężny. Należy bowiem pamiętać o tym, że problem z odzyskaniem należnych nam pieniędzy przyczynia się również do pogorszenia naszej płynności finansowej. Nierzadko zdarza się, że naszymi wierzycielami są osoby dobrze nam znane. Problemy z odzyskaniem należności niestety przyczyniają się do pogorszenia relacji międzyludzkich. Wiele osób stara się zatem odzyskać pieniądze w polubowny sposób.

Zaangażowanie firmy zewnętrznej może w wielu przypadkach pogorszyć nasze i tak już napięte, relacje z dłużnikiem. Jeżeli zatem zależy nam na dobrych relacjach z dłużnikiem, warto samodzielnie poradzić sobie z egzekucją długu. Każde rozwiązanie ma jednak nie tylko dobre, ale również i złe strony. Podobnie jest z samodzielną windykacją długów. Niestety, nie każda osoba posiada wiedzę wystarczającą do tego, aby skutecznie wyegzekwować należności pieniężne. Odpowiednia wiedza jest natomiast niezbędna do tego, byśmy mogli zastosować zgodne z prawem rozwiązania pomocne w egzekucji należności pieniężnych. Wiele zależy również od charakteru wierzyciela.

Niektóre osoby są bowiem zbyt mało stanowcze i mogą nie poradzić sobie z nakłonieniem dłużnika do spłaty długu. Do minusów samodzielnej egzekucji długów należy również to, że nie dysponujemy wszystkimi narzędziami windykacyjnymi, z których korzysta firma windykacyjna. Reasumując można wysnuć wniosek, że samodzielna egzekucja długów ma zarówno korzyści jak i wady. Warto pamiętać również o tym, że jeśli nie poradzimy sobie z egzekucją należności pieniężnych samodzielnie, zawsze możemy poprosić o pomoc specjalistów.

 

jakie są korzyści a jakie minusy związane z prowadzeniem windykacji we własnym zakresie a nie zlecanie takowej usługi zewnętrznej firmie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *